*ORA-LITE:


Oryginał dostępny w dniu casos.cs.cmu.ed

*ORA-LITE jest dynamicznym metasieciowym narzędziem oceniającym i analitycznym rozwijanym przez CASOS na uniwersytecie Carnegie-Mellon. Zawiera w sobie steki sieci społecznościowych, dynamiczne metryki sieciowe, metryki śladów, procedury grupowania węzłów sieci, identyfikacji lokalnych wzorców, porównywana i róznicowania sieci, grup i indywidualnych użytkowników z perspektywy dynamicznej meta-sieci. *ORA-LITE była używana do badania sposobu w jaki sieci zmieniają się w przestrzeni i w czasie, zawiera procedury poruszania się do przodu i w tył pomiędzy ścieżkami danych (na przykład kto był w jakim czasie wokreślonym miejscu) i danych sieciowych (kto jest połączony z kim, kto jest połaczony w określonym miejscu, etc.), posiada wiele geo-przestrzennych metryk oraz technik wykrywania zmian. *ORA-LITE może obsługiwać wielowęzłowe, wielowarstwowe, wielopoziomowe sieci. Może identyfikować kluczowych graczy, grupy, słabości, modelować zmiany sieci w czasie, dokonywać ceretyfikowanych analiz (COA analysis). Chociaż wszystkie metryki dostępne w   *ORA-LITE były testowane na dużych sieciach (10^6 węzłow w 5 klasach jednostek), *ORA-LITE organiczas się do maksimum 2,000 węzłów na klasę. Można więc badać 2000 organizacji, 2000 czenników, i tak dalej. Wersja profesjonalna ORA możliwa do pozyskania od firmy Netanomics (www.netanomics.com) nie posiada limitu ilości węzłów. Procedury statystyczne, algorytmiczne, oparte na odległościach, służące porównywaniu i różnicowaniu sieci są częścią zestawu narzędzi ORA. 

W oparciu o teorie sieciowe, psychologię społeczną, badania operacyjne i teorię zarządzania, CMU rozwinęło sierię miar „krytyczności”. Tak jak algorytmy ścieżki krytycznej mogą być użyte do identyfikacji zadań krytycznych z punktu widzenia zarządzania projektem., algorytmy *ORA-LITE mogą znajdować takich ludzi, umiejętności, rodzaje wiedzy, które są krytyczne z punktu widzenia efektywności i bezpieczeństwa informacyjnego. Każda z miar które rozwinęliśmy jest obliczana przez *ORA-LITE na podstawie danych sieciowych podobnych do przedstawionych w poniższej tabeli.


LudzieWiedzaZadania
LudzieSieci społecznościowe – kto zna kogoSieci wiedzy – kto co wieSieci zadaniowe – kto co robi
Wiedza
Sieci informacyjne – co powiadamia o czymSieci potrzeb – jaka wiedza jest potrzebna do wykonania zadania
Zadania

Sieci procedur – w jakiej kolejności mają być wykonywane zadania

*ORA-LITE może być wykorzystana zaróno w tradycyjnych organizacjach jak i w sieciach dyskretnych. 

Informacje na temat ORA-PRO

ORA-PRO jest dystrybuowana przez Netanomics, odwiedźcie ich stronę w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat oprogramowania. ORA-PRO umożliwa analizę nieskończonej ilości węzłów, analizę geoprzestrzenną i temporalną oraz umożliwia wizualizację rezultatów. Dodatkowo, wyspecjalizowane narzędzia do zbierania danych z blogów i twittera są rónież dostępne w ORA-PRO. Dostępne są rónież narzędzia pozwalające na ekstrahowanie danych z Big Data. ORA-PRO jest dostępna w wersjach na PC i na Mac.

Grupa ORA Google GroupGrupa ORA Google  umożliwia dostęp do forum, pytań, możłiwości współpracy, informacji związanych z narzędziami rozwijanymi przez CASOS. Prosimy o odwiedzenie linku z instrukcjami dotyczącymi zapisów do grupy na How to Join the ORA Google Group.